万维词典

【-i】在多语言下的意思、翻译、词源、用法、例句

Jump to search

英语(English)

词源1(Etymology 1)

From the Arabic nisba suffix ـِيّ(-iyy). In English productive from the 19th century.

Suffix

-i

  1. Used to form adjectives and nouns describing people of a particular city, region, or country, and the language spoken by these people.
    IraqIraqi, IsraelIsraeli, PakistanPakistani, BengalBengali, NepalNepali, DeshDesi, HyderabadHyderabadi
翻译(Translations)

查看更多(See also)

来源参考(References)

  • OED, s.v. "-i, suffix2".

词源2(Etymology 2)

From Latin , the plural ending of the Latin second declension, whence the plural of Italian nouns in -o and -e.

Suffix

-i

  1. used to indicate a plural form of some words of Latin or Italian origin, such as fungi, virtuosi or concerti

来源参考(References)

  • OED, s.v. "-i, suffix1".

Afar

发音(Pronunciation)

Suffix

-i or

  1. Used to create nouns from class I verbs, denoting either the agent or the instrument of the action.

用法注意(Usage notes)

  • Used together with the prefix t- to create feminine nouns. The stress will shift to the last syllable.
  • Used together with the prefix y- to create masculine nouns. The stress will not be on the last syllable.

来源参考(References)

  • Mohamed Hassan Kamil (2015) L’afar: description grammaticale d’une langue couchitique (Djibouti, Erythrée et Ethiopie)[1], Paris: Université Sorbonne Paris Cité (doctoral thesis), page 118

Albanian

发音(Pronunciation)

词源(Etymology)

Related to Albanian i (of, the, to).

Article

-i m

  1. masculine singular nominative suffixed definite article: the
    malësor (highlander) + ‎-i → ‎malësori (the highlander)
    mal (mountain) + ‎-i → ‎mali (the mountain)

关联词(Related terms)


Chuukese

Suffix

-i

  1. added to intransitive verbs to make them transitive
  2. (added to transitive verbs) him, her, it (third person singular indirect object)

用法注意(Usage notes)

  • In Chuukese, transitive verbs in their base form already have the third person singular indirect object implied on them, although the suffix -i can be added for emphasis.

Esperanto

词源1(Etymology 1)

Perhaps from Latin deponent verbs such as loquī (to speak).

Suffix

-i

  1. verbal inflection marking the infinitive

词源2(Etymology 2)

Common to English e (pronounced [i]) in me, she, he, we and the Italian accusative pronouns mi, ti, vi, li, si.

Suffix

-i

  1. common vowel of personal pronouns: mi, ni, ci, vi, li, ŝi, ĝi, oni, ili, si.

Estonian

词源(Etymology)

From Proto-Finnic *-in.

Suffix

-i

  1. Forms nouns from verbs, indicating instruments (tools) are used to perform that verb's action.

Inflection

Or less commonly:

衍生词(Derived terms)



Finnish

词源1(Etymology 1)

From the fusion of Proto-Uralic *-j with a stem vowel. Originally allomorphic with -o.

Suffix

-i

  1. A nominal suffix used in eg. ukko (man)ukki (grandfather).
  2. (archaic) Used to mark the first part of a compound word, e.g. lehmä (cow)lehmi-.
衍生词(Derived terms)


查看更多(See also)

词源2(Etymology 2)

From Proto-Finnic *-i, *-ik, perhaps from earlier *-j.

Suffix

-i

  1. Derives a number of adverbs of generally lative or locative meaning, e.g. aukea- (to open)auki (open), ylä- (upper, high)yli (over).
衍生词(Derived terms)


查看更多(See also)


German

词源(Etymology)

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

发音(Pronunciation)

Suffix

-i

  1. suffix sometimes used to create a diminutive form
    Hans + ‎-i → ‎Hansi
  2. suffix sometimes used to create a short form
    Spastiker + ‎-i → ‎Spasti

衍生词(Derived terms)


查看更多(See also)


Gothic

罗马化(Romanization)

-i

  1. Romanization of -𐌹

Greenlandic

Suffix

-i (v-v?, truncative?)

  1. Intransitivizes.

用法注意(Usage notes)

Sometimes additive after r stems.

Many verbs are intransitivized simply by changing the inflectional ending, without changing the stem; of those that do use an affix, it is not predictable which of -i, -nnig, -ller and -si are used. Also, verbs may use more than one of these, with similarly unpredictable results (e.g. errorsivoq (wash clothes) vs. erruivoq (do dishes), both from errorpaa). If a verb uses one of these affixes, the unaffixed intransitive form may be passive, reciprocal or reflexive w.r.t. the transitive form.

同义词(Synonyms)

来源参考(References)


Hungarian

发音(Pronunciation)

词源1(Etymology 1)

Adjective-forming suffix.

Suffix

-i

  1. (adjective-forming suffix) Added to a proper noun, noun or postposition to form an adjective.
    Amerika (America)amerikai (American)
    város (city)városi (urban)
    Freud (Freud)freudi (Freudian)
    az ablak alatt (under the window)az ablak alatti szék (the chair under the window)
用法注意(Usage notes)
  • Final -o and (which only occur in non-Hungarian words) change to and .[1]
    Oslooslói (Oslovian)
    Malmömalmői (Malmö-based)
    Victor HugoVictor Hugó-i (Hugolian, Hugonian, Hugoesque)
  • If the suffix -i were to follow word-final -i, only one is retained (so one needs to know the original form).[2][3]
    Helsinkihelsinki (Helsinkian)
    Zamárdi (a town in Somogy County, Hungary)zamárdi (from Zamárdi, in theory, it could also derive from a non-existent *Zamárd)
  • The other word-final short vowels (a, e, u, ü) remain unchanged (just like long ones and consonants).
    Prága (Prague)prágai (Praguian)
    Goethegoethei (Goethean)
    Peruperui (Peruvian)
    Öskü (a village in Veszprém County, Hungary)ösküi (from Öskü)
  • The fact that word-final a and e remain short may carry distinction with the multiple-possession possessive form of a word that ends in a and e, e.g. megyei (county-related) and megyéi (his/her/its counties, counties of……).

同义词(Synonyms)

衍生词(Derived terms)


查看更多(Further reading)

词源2(Etymology 2)

Possessive plural.

Suffix

-i

  1. (possessive suffix) his/her/its ...-s (third-person singular, multiple possessions)
    kapu (gate)a kapui (his/her/its gates)
    palota (palace)a palotái (his/her/its palaces)
    érme (coin)az érméi (his/her/its coins)
  2. (possessive suffix) your ... -s (second-person singular and plural formal, multiple possessions)
    a maga kapui, az ön kapuiyour (singular, formal) gates
    a maguk kapui, az önök kapuiyour (plural, formal) gates
用法注意(Usage notes)
  • (possessive suffix) Variants:
    -i is added to words ending in a vowel except -i. Final -a changes to -á-. Final -e changes to -é-.
    -ai is added to some back-vowel words ending in a consonant
    -ei is added to some front-vowel words ending in a consonant
    -jai is added to some back-vowel words ending in a consonant or the vowel -i
    -jei is added to some front-vowel words ending in a consonant or the vowel -i
    • This suffix (in all forms) is normally used for the third-person singular possessive (multiple possessions) but, after an explicit plural possessor, it also expresses the third-person plural possessive (multiple possessions), e.g. “the children's toys” (a gyerekek játékai). If the possessor is implicit (not named, only marked by a suffix), the plural possessive suffix must be used, e.g. “their toys” (a játékaik, see -aik and its variants).

词源3(Etymology 3)

Personal suffix.

Suffix

-i

  1. (personal suffix) Used to form the third-person singular present tense of verbs (indicative mood, definite conjugation).
    kér (to request)kéri (he/she asks him/her or for that thing, he/she is asking him/her or for that thing)
用法注意(Usage notes)
  • (personal suffix) See harmonic variants in the table below.

词源4(Etymology 4)

Diminutive suffix.

Suffix

-i

  1. (diminutive suffix) Added to nouns, mostly used by the younger generation or in informal conversations.
    fagylaltfagyi (ice cream)

查看更多(See also)

来源参考(References)

  1. ^ Section 216 in A magyar helyesírás szabályai, 12. kiadás (’The Rules of Hungarian Orthography, 12th edition’). Budapest: Akadémiai Kiadó, 2015. →ISBN
  2. ^ Section 173 in A magyar helyesírás szabályai, 12. kiadás (’The Rules of Hungarian Orthography, 12th edition’). Budapest: Akadémiai Kiadó, 2015. →ISBN
  3. ^ Section 215 in A magyar helyesírás szabályai, 12. kiadás (’The Rules of Hungarian Orthography, 12th edition’). Budapest: Akadémiai Kiadó, 2015. →ISBN

Icelandic

Suffix

-i

  1. A nominal suffix.

衍生词(Derived terms)



Ido

词源(Etymology)

Borrowed from Italian -i, Russian (-i). Also from English -i, used with Latin and Italian borrowings.

发音(Pronunciation)

Suffix

-i

  1. -s; marks the plural form of nouns, by replacing the -o ending
    libro (book) + ‎-i → ‎libri (books)

Italian

Suffix

-i

  1. Used with a stem to form the second-person singular present of regular -are, -ere verbs and those -ire verbs that do not take "isc"
  2. Used with a stem to form the second-person imperative of -ere verbs
  3. Used with a stem to form the first-, second- and third-person singular present subjunctive of -are verbs
  4. Used with a stem to form the third-person singular imperative of -are verbs

Latin

发音(Pronunciation)

Suffix

  1. nominative/vocative masculine plural of -us
  2. genitive masculine/neuter singular of -us
  3. Used for the first person present perfect active singular indicative form of any regular verb.

名词(Noun)

  1. dative/ablative singular of -ēs

Lepontic

Suffix

-i (-i)

  1. Romanization of -𐌉

Lower Sorbian

替代形式(Alternative forms)

  • -y (after “hard” consonants)

词源(Etymology)

From Proto-Slavic *-jь.

Suffix

-i

  1. suffix creating an adjective from a noun, denoting ‘of or pertaining to’

衍生词(Derived terms)



Malay

发音(Pronunciation)

Suffix

-i

  1. locative, repetitive, or exhaustive
    Sayangi Kuala Lumpur.Love Kuala Lumpur.
    Renangi kolam itu.Swim that pool.
  2. (before a person) added to intransitive verbs to make them transitive
    Emak menghadiahi adik sebuah basikal.Mother gives the brother a bicycle.

同义词(Synonyms)

  • (before an object) -kan

衍生词(Derived terms)

Category Malay words suffixed with -i not found



Maltese

发音(Pronunciation)

词源1(Etymology 1)

From Arabic ي(-iyy).

Suffix

-i (feminine -ija, plural -in)

  1. a derivational suffix, chiefly creating adjectives from nouns
用法注意(Usage notes)
  • Note that Romance adjectives in -i are treated differently and do not inflect.
关联词(Related terms)

词源2(Etymology 2)

From Sicilian -i.

Suffix

-i

  1. a common plural suffix
    1. used in Romance nouns in -u as well as Romance adjectives in -u or consonants
      numru (number)numri (numbers)
      illużorju (illusory)illużorji
      frisk (fresh)friski
    2. used in some nouns in -a, chiefly (though not exclusively) ones of Romance origin
      frawla (strawberry)frawli (strawberries)
      qawsalla (rainbow)qawsalli (rainbows)
用法注意(Usage notes)

查看更多(See also)


中古英语(Middle English)

词源1(Etymology 1)

Suffix

-i

  1. Alternative form of -y.

来源参考(References)

词源2(Etymology 2)

Suffix

-i

  1. Alternative form of -yf

来源参考(References)


Namuyi

发音(Pronunciation)

Suffix

-i

  1. Used to give the prospective aspect to verbs

Norman

词源(Etymology)

From Latin -īre, the ending of the present active infinitive form of fourth conjugation verbs.

Suffix

-i

  1. (Jersey) A suffix forming infinitives of many verbs.

衍生词(Derived terms)



Northern Sami

发音(Pronunciation)

Phonetik.svg This entry needs pronunciation information. If you are familiar with the IPA then please add some!

词源1(Etymology 1)

From Proto-Samic *-jē. Cognate with Finnish -ja.

Suffix

-i (with odd-syllable stems -eaddji)

  1. Forms agent nouns from verbs.
用法注意(Usage notes)

This suffix triggers the strongest grade on a preceding stressed syllable.

When attached to verbs in -ut, the suffix becomes -u.

Inflection
Even i-stem, no gradation
Nominative -i
Genitive -i
-ẹ
Singular Plural
Nominative -i -it
Accusative -i -iid
Genitive -i
-ẹ
-iid
Illative -ái -iide
Locative -is -iin
Comitative -iin -iiguin
Essive -in
Possessive forms
Singular Dual Plural
1st person -án -áme -ámet
2nd person -át -áde -ádet
3rd person -is -iska -iset
衍生词(Derived terms)


词源2(Etymology 2)

From Proto-Samic *-ŋë. Cognate with Finnish -va.

Suffix

-i

  1. Forms adjectives indicating an abundance of something.
    geađgi (stone) + ‎-i → ‎geađgái (stony)
    vuodja (fat) + ‎-i → ‎vuddjii (rich in fat)
Inflection
Odd, no gradation
Nominative -i
Genitive -ja
Singular Plural
Nominative -i -jat
Accusative -ja -jiid
Genitive -ja -jiid
Illative -jii -jiidda
Locative -jis -jiin
Comitative -jiin -jiiguin
Essive -jin
Possessive forms
Singular Dual Plural
1st person -jan -jeamẹ -jeamẹt
2nd person -jat -jeattẹ -jeattẹt
3rd person -jis -jeaskkạ -jeasẹt
用法注意(Usage notes)

This suffix triggers the strongest grade on a preceding stressed syllable.

Phonologically, the suffix is actually the consonant j, and so it forms a diphthong with the final vowel of the base word's stem rather than replacing that vowel. Thus, the resulting word is essentially identical to the illative singular form. The noun declines as a contracted stem, with the inflectional stem lacking the -i.

衍生词(Derived terms)


词源3(Etymology 3)

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

Suffix

-i

  1. The ending of the illative singular case.
用法注意(Usage notes)

This suffix triggers the strong grade on a preceding stressed syllable.

When possessive suffixes are attached, the suffix changes to the form -s- (for even-syllable stems) or -sa- (for odd-syllable stems).


Norwegian Nynorsk

Suffix

-i

  1. (non-standard since 2012) Used to form past participle of strong verbs.
  2. (non-standard since 2012) Used to form singular definite form for strong feminine nouns.
  3. (non-standard since 2012) Used to form plural definite form for neuter nouns.
  4. (non-standard since 2012) Used to form feminine singular indefinite form for many adjectives.
  5. (non-standard since 2012) Used to form neuter singular indefinite form for many adjectives.

Ojibwe

Final

-i

  1. be such a number, such an amount

衍生词(Derived terms)

Final

-i

  1. occurs after initials to form animate intransitive verbs (vai)

衍生词(Derived terms)

Final

-i

  1. occurs in inanimate intransitive verbs (vii)

衍生词(Derived terms)

Final

-i

  1. occurs in some uninflected words, including preverbs

衍生词(Derived terms)

来源参考(References)


Old High German

词源1(Etymology 1)

From Proto-Germanic *-į̄.

Suffix

  1. productive suffix used to form abstract nouns from adjectives
    manag (many) + ‎-i → ‎menigī, managī (crowd, amount)
    tiuf (deep) + ‎-i → ‎tiufī (depth)
    finstar (dark) + ‎-i → ‎finstrī, finstarī (darkness)
    hōh (high) + ‎-i → ‎hōhī (height)
    lang (long) + ‎-i → ‎lengī (length)
    breit (broad) + ‎-i → ‎breitī (breadth)
变化形式(Declension)

Female n-declension

衍生词(Derived terms)


派生词(Descendants)
  • Middle High German: -e
    • German: -e

词源2(Etymology 2)

From Proto-Germanic *-īniz. Cognate to Gothic -𐌴𐌹𐌽𐍃 (-eins).

Suffix

  1. non-productive suffix used to form action nouns from weak verbs
    toufen (to baptise) + ‎-i → ‎toufī (baptism)
    wellen (to choose) + ‎-i → ‎welī (choice)
用法注意(Usage notes)

In Old High German, this suffix is neither frequent nor productive. Many weak verbs have action nouns with -unga instead.

变化形式(Declension)

Female n-declension


Old Irish

发音(Pronunciation)

Suffix

-i (suffixed pronoun)

  1. him
  2. it (object pronoun)

用法注意(Usage notes)

This suffix is used only after third-person singular forms. After 1st person singular forms in -(e)a, 1st person plural forms in -mi, and 3rd person plural forms in -(a)it, the suffix -it is sometimes used.

衍生词(Derived terms)


查看更多(See also)


Portuguese

Suffix

-i

  1. forms the 2nd-person plural affirmative imperative of 3rd conjugation verbs; appended to the stem
    Parti em paz.
    Go in peace.

用法注意(Usage notes)

Like every other 2nd-person plural conjugation, its use is archaic.

关联词(Related terms)

  • -ei (affirmative imperative for 2nd-conjugation verbs)
  • -ai (affirmative imperative for 1st-conjugation verbs and negative imperative for 3rd-conjugation verbs)

Romanian

词源1(Etymology 1)

From Latin (second-declension plural ending)

发音(Pronunciation)

Suffix

-i

  1. (plural) -s
用法注意(Usage notes)
  • This form of the plural is indefinite, and used for masculine nouns in the nominative/accusative and genitive/dative cases, regardless of singular form. The suffix may cause phonetic changes or vowel deletion (or both):
  • lup + ‎-i → ‎lupi
  • tată + ‎-i → ‎tați
  • fiu + ‎-i → ‎fii
  • frate + ‎-i → ‎frați

词源2(Etymology 2)

From Latin illī, nominative masculine plural of ille.

发音(Pronunciation)

Suffix

-i m

  1. (definite article) the (masculine plural, nominative and accusative)
用法注意(Usage notes)

This form of the definite article is used for masculine plural nouns in the nominative and accusative cases (as attached to the indefinite plural, which always ends in a vowel):

The suffix is also used with masculine and neuter singular plural adjectives in the nominative and accusative cases to make the articulated definite form, often for emphasis, and it is used before the noun it modifies.

关联词(Related terms)
  • -l (masculine/neuter singular nominative and accusative)
  • -a (feminine singular nominative and accusative)
  • -le (feminine plural nominative and accusative)
  • -lui (masculine/neuter singular genitive and dative)
  • -ei (feminine singular genitive and dative)
  • -lor (plural genitive and dative)

词源3(Etymology 3)

From Latin -īre, the ending of the present active infinitive form of fourth conjugation verbs. Cognate with Spanish and French -ir, Italian -ire, etc.

发音(Pronunciation)

Suffix

-i

  1. A suffix forming infinitives of many verbs.
用法注意(Usage notes)
  • Most verbs with infinitives in -i are marked by the once-inchoative infix -esc- in many parts of their conjugation, as well as in various derived words; two such verbs are vorbi (to say) and iubi (to love).
  • A sizable group of verbs have infinitives in -i but do not use the infix -esc-, and are otherwise fairly regular; these include, among others, the common verb dormi (sleep), simți (feel), auzi (hear).
  • There is a variant form, , derived from the same Latin source.

查看更多(See also)

衍生词(Derived terms)



Skolt Sami

词源1(Etymology 1)

From Proto-Samic *-jē.

Suffix

-i

  1. Forms agent nouns from verbs.
Inflection

This noun needs an inflection-table template.

衍生词(Derived terms)


词源2(Etymology 2)

From Proto-Samic *-ŋë.

Suffix

-i

  1. Forms adjectives indicating an abundance of something.
Inflection

This adjective needs an inflection-table template.

用法注意(Usage notes)

Phonologically, the suffix is actually the consonant j, and so it forms a diphthong with the final vowel of the base word's stem rather than replacing that vowel.

衍生词(Derived terms)



Swedish

发音(Pronunciation)

Suffix

-i

  1. -y; when added to one noun, creates a new one that indicates the use or activity of the first. See also -eri.

衍生词(Derived terms)



Tagalog

Suffix

-i

  1. (Batangas) Imperative suffix, usually equals to "-in/-an mo" in Standard Tagalog and other dialects
    Buksi yung pinto!
    Open the door!

Turkish

Suffix

-i

  1. Third-person singular possessive suffix denoting singular possession.
    ev (house) + ‎-i → ‎evi (his/her/its house)
    ofis (office) + ‎-i → ‎ofisi (his/her/its office)
  2. Accusative suffix.
    gelin + ‎-i → ‎gelini

用法注意(Usage notes)

  • It's used only when the word's last vowel is "e" or "i". It may change into "", "-u" and "" according to the last vowel of the word. (possession suffix)
    kız + ‎-i → ‎kızı (the last vowel is "a" or "ı")
    yol + ‎-i → ‎yolu (the last vowel is "o" or "u")
    yüz + ‎-i → ‎yüzü (the last vowel is "ö" or "ü")
  • If the word ends in "p", "ç", "t" or "k", it may change them into "b", "c", "d" and "ğ".
    sebep + ‎-i → ‎sebebi
    çekiç + ‎-i → ‎çekici
    senet + ‎-i → ‎senedi
    çiçek + ‎-i → ‎çiçeği
  • If the word ends in a vowel, it's used with an auxiliary consonant; "y" for the accusative case suffix and "s" for the possessive suffix
    kedi + ‎-i → ‎kediyi
    kedi + ‎-i → ‎kedisi
  • It must be used with an apostrophe if it is appended to a proper noun.
    Zafer + ‎-i → ‎Zafer'i
    Ali + ‎-i → ‎Ali'yi / Ali'si

Uzbek

Suffix

-i

  1. Third-person singular possessive suffix. Used after a noun ending in a consonant. It has the same meaning as uning (its) placed before a noun. Also used to form definite accusative forms of nouns.
    Bu kitobi.
    This is its book.

Veps

词源1(Etymology 1)

From Proto-Finnic *-ja.

Suffix

-i

  1. -er; forms agent nouns from verbs.
用法注意(Usage notes)

When attached to a verb with a stem in -e-, this becomes -ii.

Inflection
Inflection of -i
nominative sing. -i
genitive sing. -jan
partitive sing. -jad
partitive plur. -jid
singular plural
nominative -i -jad
accusative -jan -jad
genitive -jan -jiden
partitive -jad -jid
essive-instructive -jan -jin
translative -jaks -jikš
inessive -jas -jiš
elative -jaspäi -jišpäi
illative ? -jihe
adessive -jal -jil
ablative -jalpäi -jilpäi
allative -jale -jile
abessive -jata -jita
comitative -janke -jidenke
prolative -jadme -jidme
approximative I -janno -jidenno
approximative II -jannoks -jidennoks
egressive -jannopäi -jidennopäi
terminative I ? -jihesai
terminative II -jalesai -jilesai
terminative III -jassai
additive I ? -jihepäi
additive II -jalepäi -jilepäi
衍生词(Derived terms)


词源2(Etymology 2)

Adjectival/participal use of the agent noun suffix above.

Suffix

-i

  1. -ing; forms the present active participle of verbs.
用法注意(Usage notes)

When attached to a verb with a stem in -e-, this becomes -ii.

Inflection
Inflection of -i
nominative sing. -i
genitive sing. -jan
partitive sing. -jad
partitive plur. -jid
singular plural
nominative -i -jad
accusative -jan -jad
genitive -jan -jiden
partitive -jad -jid
essive-instructive -jan -jin
translative -jaks -jikš
inessive -jas -jiš
elative -jaspäi -jišpäi
illative ? -jihe
adessive -jal -jil
ablative -jalpäi -jilpäi
allative -jale -jile
abessive -jata -jita
comitative -janke -jidenke
prolative -jadme -jidme
approximative I -janno -jidenno
approximative II -jannoks -jidennoks
egressive -jannopäi -jidennopäi
terminative I ? -jihesai
terminative II -jalesai -jilesai
terminative III -jassai
additive I ? -jihepäi
additive II -jalepäi -jilepäi
衍生词(Derived terms)
Category Veps present active participles not found

Volapük

Suffix

-i

  1. A morpheme used to mark the accusative singular of a word (such as a noun or pronoun).
    Dog beiton mani. / Mani beiton dog
    The dog bites the man.
    Mot löfof omi. / Omi löfof mot. (a.s., hicili, soni, u higaaporn).
    The mother loves him. (e.g. the (male) child, son, or (male) lovebird).

Welsh

发音(Pronunciation)

词源1(Etymology 1)

Cognate with Cornish -i and Irish .

Suffix

-i

  1. Pluralisation suffix
    plwyf (parish) + ‎-i → ‎plwyfi (parishes)
    maen (stone) + ‎-i → ‎meini (stones)
    toiled (toilet) + ‎-i → ‎toiledi (toilets)
    Synonyms: -aid, -aint, -au, -ed, -edd, -en, -iaid, -iau, -ion, -od, -oedd, -on, -ydd, -yr, -ys

词源2(Etymology 2)

From Old Welsh -im, from Proto-Brythonic *-iμ.

Suffix

-i

  1. Forms verbnouns from verb stems.
    Synonyms: -o, -u
用法注意(Usage notes)

This suffix is mostly used for verbs where the stem ends in the consonant w (though for some such verbs, such as cadw, the verbnoun is given by the stem without a suffix) or the vowel in the last syllable is o, oe, or sometimes a.[1]

词源3(Etymology 3)

Suffix

-i

  1. forming abstract nouns, -ness, -ment
    diog (lazy) + ‎-i → ‎diogi (laziness)
    truan (poor, wretched) + ‎-i → ‎trueni (pity, shame)
    tlawd (poor) + ‎-i → ‎tlodi (poverty)
用法注意(Usage notes)

-i causes i-affection of internal vowels.

词源4(Etymology 4)

Suffix

-i

  1. used to form pet names
    Wil + ‎-i → ‎Wili
    Siân + ‎-i → ‎Siani
    mam (mother, mum) + ‎-i → ‎mami (mummy)

Etymology 5

Suffix

-i

  1. (literary) verb suffix for the second-person singular present indicative/future
  2. (colloquial) verb suffix for the second-person singular future
用法注意(Usage notes)

In the literary language, -i causes i-affection of internal vowels, for example, ‎canu (to sing) + ‎-i → ‎ceni (you sing, you will sing).

衍生词(Derived terms)


来源参考(References)

  1. ^ J. Morris Jones, A Welsh Grammar, Historical and Comparative (Oxford 1913), § 202 v.

Zulu

词源(Etymology)

From Proto-Bantu *-ì.

Suffix

-i

  1. Forms agent nouns from verbs.

用法注意(Usage notes)

The suffix replaces the -a inherent in the verb stem.

衍生词(Derived terms)


本页面最后更新于2021-01-10 02:04,点击更新本页查看原网页

本站的所有资料包括但不限于文字、图片等全部转载于维基词典(wiktionary.org),遵循 维基百科:CC BY-SA 3.0协议

万维词典为维基百科爱好者建立的公益网站,旨在为中国大陆网民提供优质内容,您还可以直接访问维基词典官方网站


顶部

如果本页面有数学、化学、物理等公式未正确显示,请使用火狐或者Safari浏览器